Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
        Latviski  English 
Lielvārdes novada ģērbonis
lielvardes parks 1
Lielvardes parks 2
Lielvardes parks 3
Lielvardes parks 4
Lielvardes parks 5
Lielvārdes parks, Lielvārde
+371 65053759, +371 29322468 (A. Pumpura Lielvārdes muzejs)
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Saite Google kartē

Lielvārdes parks ir Valsts nozīmes aizsargājams dabas objekts. Tā  teritorijā atrodas aizsargājami dendroloģiskie stādījumi. Parka reljefs ir līdzens ar diviem nocietinājum grāvjiem, kas veido šai vietai raksturīgo pievilcīgo ainavu.

Parka teritorijā iekārtots Skulptūru dārzs, kur savulaik atradusies Lielvārdes muižas pils ar sešām kolonnām, terasēm un rožu stādījumiem.

Skulptūru dārzā apskatāmas 16 koka skulptūras, kuras veidoja studijas “Doma” tēlnieki Jāņa Karlova vadībā, gatavojoties A. Pumpura eposa “Lāčplēsis” simtgadei. Visās skulptūrās atveidoti tēli no eposa “Lāčplēsis”.

Lielvārdes parks atrodas Daugavas un Rumbiņas upes ielokā, senās Lielvārdes muižas teritorijā.

Lielvārdes parka sākumdaļā, romantiskā laukakmeņu ēkā, kas celta 19.gs. kā Lielvārdes muižas klēts, 1970.gadā ierīkots Andreja Pumpura Lielvārdes muzejs .  Pretī muzejam slejas balts dievnams - 1747.gadā celtā Lielvārdes ev.lut. baznīca (tālr.: 29743820), kurā redzama K.Miesnieka altārglezna „Jēzus Ģetzemanes dārzā". Baznīcas soliem, kancelei un altāra izbūvei līdzekļus savulaik dāvinājis Latvijas Valsts prezidents Kārlis Ulmanis. Vasarās baznīca atvērta apskatei (izņemot pirmdienas un otrdienas). Apmeklētājiem pieejams arī baznīcas tornis, no kura paveras iespaidīgs skats uz Daugavas plašumiem un visu parku.

Lielvārdes parkā apskatāmi dižakmeņi Lāčplēša gulta (svars - 80 t) un Lāčplēša sega (svars - 22 t), kas kādreiz atradušies Daugavā pie Lielvārdes salas. Uzbūvējot Ķeguma spēkstaciju, sala ir appludināta, bet akmeņi pa upes gultni aizvilkti līdz Ķegumam un 1976.gadā atvesti atpakaļ uz savu sākotnējo atrašanās vietu - Lielvārdi, tikai tie atrodas nevis vairs Daugavā, bet tās krastā.

Tuvu dižakmeņiem atrodas arī Spīdalas bluķis - īsts ozolkoka bluķis no Aizkraukles, kas savulaik kalpojis skaistajai raganai Spīdalai kā ērts braucamrīks.

Parka daļā, kur savulaik bijusi Lielvārdes muižas pils ar sešām kolonnām, terasēm un rožu stādījumiem, patlaban atrodas Skulptūru dārzs , kurā apskatāmi 16 tēli no A.Pumpura eposa „Lāčplēsis" - kokā darināts Lāčplēsis, Laimdota, Lielvārds, Spīdala, Koknesis, Tumšais bruņinieks, Kangars utt.

Aiz Skulptūru dārza joprojām redzamas 800 gadus vecās, savulaik Livonijas ordenim piederošās, Lielvārdes bruņinieku pils drupas . Šīs mūra pils vietā agrāk atradusies lībiešu celta koka pils, kas tikusi nodedzināta. Vietējie iedzīvotāji, pildot klaušu darbus, skaldījuši akmeņus, dedzinājuši kaļķi un vācu uzraudzībā cēluši šo mūra pili, kas rakstos minēta jau 1229.gadā. Senās pils sargtorņa vietā mūsdienās ir Mīlestības kalniņš.

Izstaigājot Lielvārdes parku un nonākot vietā, kur Rumbiņas upīte ietek Daugavā, pretējā krastā redzams Dievukalns - vieta, kuru jau 3 000 gadus atpakaļ sākušas apdzīvot baltu ciltis. Daļēji šīs cilšu apmetņu vietas, jau ir ieskalotas Daugavā, tomēr izrakumos konstatēts, ka apmetnes ieejas mala vēl saglabājusies līdz mūsdienām.

Lielvārdes parks ir interesants arī dabas mīļotājiem, jo te ir daudzu retu koku sugu stādījumi, atrodami arī daudzi aizsargājamu augu eksemplāri, apskatāms arī Daugavas stāvkrasts .

Parkā atrodas šādi apskates objekti:

Dižakmens “Lāčplēša gulta”

E. Kauliņa aleja 20, Lielvārde (pie A. Pumpura muzeja)
+371 65053759, +371 29322468 (A. Pumpura Lielvārdes muzejs)
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu