Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
             
a-43
a-15
a-23
a-24
a-25
a-27
a-28
a-29
a-31
a-32
a-33
a-34
a-35
a-36
a-37
a-38
a-40
a-41
a-42
a-43
a-44
a-46
a-48
a-49
a-50
a-51
a-52
a-53
a-55
a-57
a-58
a-59
a-60
a-61
a-62
a-64
a-66
a-67
a-71
a-72
a-74
a-77
a-78
a-79
a-80
a-81
a-82
a-83
a-84

8.decembrī Lielvārdes novada Kultūras centrā pulcējās cilvēki, kam ir svarīga grāmata, teātris un tradīcijas. Visus klātesošos vienoja nozīmīgs notikums Lielvārdes novada kultūras dzīvē – Dzidras Bļodones jaunās grāmatas "Lielvārdes teātris otrajā simtgadē" iznākšana.

Grāmatā apkopota ļoti plaša un visaptveroša informācija par Lielvārdes teātra vēsturi laikā posmā no 1974. līdz 2018.gadam. Lielvārdes novads ir ļoti bagāts ar teātra tradīcijām. Šajā grāmatā varam lasīt par teātriem, aktieriem, režisoriem, izrādēm un vietām, kur tās spēlētas, kā arī par novadnieku dramaturgu Gunāru Priedi un viņa daiļradi.

"Paaudžu paaudzēs esam uzturējuši un kopuši šīs teātra tradīcijas. No skatītājiem ir plūdušas emocijas, un ir bijusi brīnišķīga mijiedarbība ar aktieriem," grāmatas atvēršanas svētkos teica Lielvārdes novada Kultūras centra direktore Iveta Bule. "Taču teātris ir gaistoša māksla. Kad beidzas kādas izrādes skatuves mūžs, tas kādu laiku vēl dzīvo skatītāju atmiņās, bet ir ļoti svarīgi, ka ir cilvēki, kuri šos mirkļus, iespaidus fiksē stāstos un fotogrāfijās, lai saglabātu vēsturiskās liecības par pagātni."

Dzidra Bļodone Lielvārdes teātrim veltījusi vairākas grāmatas. Pirmā - "Mēs no spēlmaņu cilts" - iznāca 2003.gadā par godu Lielvārdes teātra 105 jubilejai. Tajā bija atspoguļots vairāk nekā 400 aktieru, režisoru un scenogrāfu veikums Lielvārdes teātrī. Ar teātra spēlēšanas tradīcijām Lielvārdē saistīta arī 2007.gadā iznākusi Dz.Bļodones grāmata "Pie Daugavas es dzīvoju: Gunārs Priede ar Lielvārdes un Latvijas vārdu" un 2013.gadā izdotā grāmata "Aizsaules dārzos", kas iepazīstina ar vismaz pusotra tūkstoša novadniekiem, kuri dzīvojuši kādreizējās Lielvārdes draudzes teritorijā.

"Jaunajā grāmatā ir aprakstīti Lielvārdes teātra 44 gadi. Laika gaitā Lielvārdes teātris ir sazarojies –  Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolā darbojas teātra grupa "Bumbulis", Lielvārdes novada Kultūras centrā spēlē jauniešu teātra studija "Degsme", Lielvārdes Tautas teātris, senioru teātris "Paši". Ar Dieva palīgu un svētību viss notiek," par teātra tradīciju turpināšanos Lielvārdes novadā prieku pauž grāmatas autore Dzidra Bļodone.

Senioru teātra "Paši" režisore Skaidrīte Tilaka, lai arī gandarīta, ka Lielvārdē ir šobrīd četri teātri, uzskata, ka spēks ir tikai kopībā, un izsaka cerību, ka visi teātri kādreiz apvienosies, lai radītu paliekošu izrādi, kas izskanētu daudz tālāk par Lielvārdes novadu.

Grāmatas redaktore Rūta Koluža atklāj: "Neviens cits šīs grāmatas nevarēja sarakstīt. Ja Dzidra nebūtu ķērusies klāt, diez vai šīs grāmatas iznāktu. Viņa ir iekšā tajos notikumos. Dzidrai ir arī brīnišķīga atmiņa." R.Koluža uzdeva klātesošajiem retorisku jautājumu, vai teātra ļaudis tagad raksta dienasgrāmatas un vai pēc gadu desmitiem kāds varēs šai grāmatai uzrakstīt turpinājumu.

Grāmatas redaktore teica paldies Lielvārdes novada pašvaldībai, bez kuras finansiālā atbalsta nebūtu iespējams izdot grāmatu.

"Lielvārdē paaudžu paaudzēs ir dzīvojuši un dzīvo talantīgi cilvēki. Amatiermāksla Lielvārdē izsenis ir bijusi lielā godā – mēs dziedam, dejojam, spēlējam teātri. Taču teātrim, mērojot tā ilgo pastāvēšanas vēsturi, mūsu novadā ir īpaša vieta. Katra teātra izrāde skatītājiem ir liels, emocionāls pārdzīvojums, jo lugas stāsta par mūsu dzīvi un lietām, kas mums svarīgas un aktuālas. Lielvārdes Tautas teātris, kura režisore ir bijusi arī Dzidra Bļodone vienmēr izvēlējies izrādes, kas sabiedrībai attiecīgā laikā ir bijušas nepieciešamas un svarīgas. Arī Lielvārdes novada deputāti izprot, ka tā ir liela vērtība, kas ir saglabājama," sveicot grāmatas autori un redaktori, sacīja Lielvārdes novada domes priekšsēdētājas vietniece Vita Volonte.

"Šodien ir liela diena. Tas ir milzīgs darbs, ko paveikušas grāmatas autore un redaktore. No 136 Lielvārdes teātra gadiem šeit ir apkopoti 44 gadi, tā ir trešā daļa no teātra vēstures. Tie cilvēki, kas ir stāvējuši uz skatuves un spēlējuši, izdzīvojuši citu dzīves, ir saglabāti nākamajām paaudzēm. Mēs aiziesim, bet aiz mums paliks bērni, mazbērni un šī grāmata, kura vēl gadiem ilgi stāstīs par mums un mūsu dzīvi un darbu Lielvārdes teātrī," grāmatas atvēršanas svētkos teica Lielvārdes Tautas teātra un senioru teātra "Paši" aktieris Mihails Naglis.

Grāmata tika dāvināta visiem, kuri iesaistījās tās tapšanā. Jauno izdevumu varēja arī iegādāties un saņemt Dzidras Bļodones autogrāfu.

Ar teātra spēlēšanas prieku skatītājus priecēja senioru teātra "Paši" dzīvespriecīgās aktrises, bet par muzikālo noskaņu gādāja Anna Krista Ostrovska un Dominiks Jarmakovičs. Pasākuma izskaņā mūziķi kopā ar klātesošajiem nodziedāja Imanta Kalniņa dziesmu "Atkal, atkal ir debesis pušu"  ar Māra Čaklā vārdiem no izrādes "Lilioms", kas uzskatāma par neoficiālu teātra himnu.

Ogrenet.lv


 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu